title
לחצו להתקשרות:


טיפולים משלימים בבריחת שתן

בעשורים האחרונים יותר ויותר טיפולים מתבצעים בשיטות המוגדרות כאלטרנטיביות או כרפואה משלימה (לשיטות טיפול הקונבנציונליות בבריחת שתן). בפרט תרמו למגמה זו סיפורי הצלחה שמיוחסים לטיפולים משלימים במצוקות שונות, וגם במקרים של דליפת שתן ניתן להיעזר ברפואה האלטרנטיבית.

בין שיטות הטיפול האפקטיביות עבור בריחת שתן אצל נשים (וגם גברים, אם כי זוהי תופעה שפוקדת בעיקר נשים – בין 25 ל-50% מהנשים סובלות לפחות פעם אחת בחייהן מדליפת שתן בדרגת חומרה כזו או אחרת, לעומת פחות מ-10% מהגברים) ניתן לציין את הנטורופתיה, הביופידבק, השיאצו והדיקור הסיני (ובאופן כללי הרפואה הסינית). כמו כן ישנן שתי שיטות להפחתת בריחת שתן באמצעות תרגילים ייעודיים, שיטת פאולה ושיטת קיגל.

המקור למידע ברשת על בריחת שתן

התאמת טיפול רלוונטי נגד דליפת שתן

דירוג ובקרה של מרפאות ומטפלים בתחום

טיפולים טבעיים מומלצים בבריחת שתן

כיצד פועלת הנטורופתיה במקרים של בריחת שתן?

נטורופתיה הינה חיזוק יכולתו הטבעית של גוף האדם לטפל בבעיות שונות שפוגעות בו, וזאת בעיקר על בסיס שינויים תזונתיים ושימוש בצמחי מרפא.

הרפואה הקונבנציונלית מסתייגת מהנטורופתיה, בעיקר עקב היעדר הוכחות מדעיות, אולם במקרים מסוימים של בריחת שתן הגישה המעודדת את הריפוי הטבעי בהחלט עשויה להתגלות כאפקטיבית מאוד.

כל טיפול נטורופתי מותאם אישית למקרה הספציפי, ועל כן עבור כל דליפת שתן ההמלצות תהיינה שונות – הן על סמך הגורמים לדליפה (שעשויה להיווצר עקב פגיעה ברצפת האגן, בעיה עצבית, אבנים בכליות, צניחת רחם ועוד) והן על סמך המאפיינים הספציפיים של האישה שסובלת מהתופעה המביכה והמתסכלת.

ככלל מומלץ לוותר על משקאות משתנים (אלכוהול, קפה ומשקאות אחרים המכילים קפאין), להפחית את כמות המאכלים המתובלים ולדאוג לאיזון רמות הסוכר בדם. צמחי המרפא שמחזקים את הסוגרים במערכת השתן ומרגיעים את מערכת העצבים הם פסיפלורה (Passiflora), קרטיוה (Crataeva), אבגר צהוב (Agrimonia Eupatoria), אוג הבורסקאים (Rhus Coriaria) שממנו גם מפיקים את תלבין הסומאק, ושבטבט (Equisetum Arvense).

ביופידבק וטיפול בדליפת שתן

ביופידבק היא שיטת טיפול המבוססת על מכשיר מיוחד שמספק לאדם אינפורמציה לגבי פעילות שרירים שונים. במקרים של בריחת שתן, המידע שלו זקוקה האישה (או הגבר) מושג ע"י חיבור אלקטרודות לשרירים שברצפת האגן, לשלפוחית השתן ולמקומות נוספים באזור. על סמך הפידבק המפורט שהוא מקבל, לומד האדם לשלוט טוב יותר בשרירים הנ"ל ובכך מצמצם את תכיפות המקרים שבהם מתרחשת דליפת שתן.

חשוב לציין כי שיטת הביופידבק יעילה במקרים שבהם מקורה של דליפת השתן הוא בחולשת השרירים של מערכת השתן. במקרים אחרים – למשל כשפגיעה עצבית מובילה לבריחת שתן – השיטה אינה יעילה.

עוד כדאי לדעת שעל מנת שהביופידבק יוביל לשיפור של ממש יש להמשיך ולתרגל שליטה בשרירי מערכת השתן גם בין טיפול לטיפול, וזאת על סמך הנחיות מפורטות שמספקים המטפלים.

תרגילים למניעת בריחת שתן – שיטת פאולה ושיטת קיגל

שיטת פאולה ושיטת קיגל הן שתי טכניקות לביצוע תרגילים ייעודיים שמאפשרים השגת שליטה טובה יותר בשלפוחית השתן ובשרירים של מערכת השתן.

שיטת פאולה, אותה פיתחה פאולה גרבורג שנולדה בגרמניה ועלתה בגיל צעיר לארץ ישראל, מבוססת על הפעלתם של השרירים הטבעתיים ועל חיזוק התיאום בינם לבין השרירים שברצפת האגן. במקרים רבים משפרים התרגילים גם את חיי המין של המטופלות, והם אפקטיביים גם במקרים של צניחת רחם וצניחת שלפוחית שתן. גם לאחר לידה מסייעים התרגילים שפיתחה פאולה גרבורג לחיזוק רצפת האגן.

שיטת קיגל פותחה ע"י ד"ר ארתור קיגל והיא מבוססת על כיווצם של שרירי רצפת האגן ואז הרפייתם. מדובר בתרגילים פשוטים אותם ניתן לבצע בכל זמן ובכל מקום מבלי למשוך תשומת לב, ובכך לשפר במידה ניכרת את תפקודה של מערכת השתן ובפרט לצמצם במידה ניכרת את הסיכון להתרחשותה של בריחת שתן בדחיפות (שיטה זו אינה אפקטיבית במקרים של דליפת שתן במאמץ, או כשדליפת השתן היא תוצר של התמלאות יתר של השלפוחית).

שיאצו

שיאצו היא שיטת טיפול יפנית המבוססת על אחד העקרונות היסודיים של הרפואה הסינית, והוא שדרך נקודות מסוימות בגוף שבהן עוברים מרידיאנים (ערוצים בתוך הגוף שבהם זורמת אנרגיית החיים, הצ'י) ניתן להבטיח תפקוד מיטבי של איברים ומערכות.

מטפלי שיאצו מפעילים לחץ באמצעות כפות הידיים והאצבעות, וגם המרפקים והברכיים, על אותן נקודות שנמצאו רלוונטיות באבחון, כלומר הנקודות שדרכן ניתן להבטיח צ'י בכמות מספקת וכן מאוזנת (מבחינת יין ויאנג, שני המרכיבים של אנרגיית החיים).

במקרים של דליפת שתן נועד האבחון לגלות מהי הסיבה. בין האפשרויות: חוסר צ'י בטחול (שגורם לתכיפות יתר במתן השתן), חוסר צ'י בריאות (שקשורות אנרגטית לכליות ולשלפוחית השתן, ועל כן חוסר צ'י בהן יותר קושי להתאפק), חוסר יין בכליות ותקיעות בצ'י של הכבד.

דיקור סיני

דיקור סיני דומה לשיאצו מבחינת האופן שבו הוא משפיע על הגוף, אולם שונה ממנו מבחינת הטכניקה: טיפול בדיקור סיני מבוסס, כפי שניתן להבין משמו, על דיקור (עדין, ע"י מחטים דקיקות שגורמות לעקצוץ קל בלבד) באותן נקודות שנמצאו רלוונטיות באבחון.

בפרט מומלץ לבחון את האופציה של דיקור סיני במקרים של דליפת שתן בהריון או בריחת שתן לאחר לידה, ובדרך כלל מטפלים בדיקור סיני מוסיפים גם המלצות תזונתיות בהתאם לאבחון וכן משתמשים בצמחי מרפא במידת הצורך.