title
לחצו להתקשרות:


סיבות לבריחת שתן אצל נשים

נשים רבות, יותר מכפי שנהוג לחשוב, סובלות מדליפת שתן. עפ"י מחקרים שונים מדובר בתופעה שפוגמת באיכות החיים של בין רבע לחצי מהנשים (וגם של לא מעט גברים), כשבמקרים רבים עקב המבוכה והבושה אף לא נעשה ניסיון לטפל בבעיה – וחבל, שכן כיום ישנם פתרונות יעילים מאוד לסוגים השונים של דליפות שתן.

הבסיס לטיפול אפקטיבי בבעיית בריחת שתן אצל נשים הוא אבחון מדויק של הסיבה לבריחה, והחלוקה המקובלת היא לגורמים זמניים לבריחת שתן ולגורמים קבועים.

המקור למידע ברשת על בריחת שתן

התאמת טיפול רלוונטי נגד דליפת שתן

דירוג ובקרה של מרפאות ומטפלים בתחום

סיבות נפוצות לבריחת שתן אמל נשים

גורמים זמניים לבריחת שתן אצל נשים

* הריון – תשעת החודשים המרגשים אבל גם הקשים גורמים לשינויים רבים בגופה של האישה, ואחד מהם הוא לחץ של הרחם, שכמובן הולך וגדל, על שלפוחית השתן. גם השינויים ההורמונליים שחווה האישה במהלך ההיריון עלולים לגרום לרפיון שרירי מערכת השתן ועל כן להוביל למצבים שבהם מתרחשת דליפת שתן.

* דלקת בדרכי השתן – זיהום כלשהו בדרכי השתן והיווצרות דלקת באזור עלולים לגרום בעיקר לסוג ספציפי של בריחת שתן והוא בריחת שתן בדחיפות. התופעות העיקריות הן צורך תכוף ללכת לשירותים ודליפת שתן תוך שניות ספורות מרגע הופעת הצורך, עוד לפני שהאישה מספיקה להגיע לשירותים.

* עצירות חמורה – אשר גורמת ללחץ רב על שלפוחית השתן.

* שכיבה ממושכת מדי – למשל אחרי ניתוח.

סיבות קבועות לדליפת שתן אצל נשים

* פגיעה עצבית במערכת השתן – פגיעה שכזו מונעת תיאום מדויק בין החלקים השונים של מערכת השתן, ועל כן זוהי אחת הסיבות העיקריות להיווצרות בריחת שתן בדחיפות (מצב שבו האישה מרגישה צורך לתת שתן אך לא מספיקה להגיע לשירותים בזמן שכן הוא דולף תוך זמן קצר מאוד, ובנוסף הצורך לתת שתן מתעורר בתכיפות גבוהה מאוד). פגיעה עצבית עלולה להיות חלק ממחלה דוגמת פרקינסון או טרשת נפוצה, וישנם גם מקרים שבהם מדובר בפגיעה עצבית רק באזור מערכת השתן (למשל עקב פגיעה בעמוד השדרה).

* גיל המעבר והזדקנות – בגיל המעבר (מנופאוזה) חווה האישה שינויים רבים ובהם הפסקת הפרשתם של הורמוני מין ע"י השחלות. כתוצאה מכך מתרופפות הרקמות התומכות במערכת השתן, ותפקודה הופך לקוי. בנוסף ישנו סיכוי גבוה יותר להיווצרות דלקות בדרכי השתן, שגם להם כאמור השפעה מזיקה על יכולתה של מערכת השתן למנוע דליפת שתן. ככל שאנחנו מזדקנים כך גם נחלשים שרירי רצפת האגן והשוערים, וגם זו סיבה נפוצה יחסית לבריחת שתן.

* פגיעה ברצפת האגן – בעיקר בעקבות לידות נרתיקיות (ובפרט אם היה מספר רב של לידות שכאלה), לידות של תינוקות במשקל גבוה יחסית או לידות מכשירניות (כלומר שבוצעו בעזרת מלקחיים). פגיעה ברצפת האגן גורמת בעיקר לדליפת שתן במאמץ (תוך כדי פעילות גופנית, בזמן צחוק או התעטשות וכו').

* היחלשות של השרירים השונים הנכללים במערכת השתן בעקבות ניתוח באזור.

* בעיות מבניות במערכת השתן.

* מחלות כרוניות – סוכרת לא מאוזנת, אלצהיימר, סרטן שלפוחית השתן, ערמונית מורחבת (שגורמת לבריחת שתן אצל גברים, כמובן) ועוד.

מהי שלפוחית רגיזה?

שלפוחית רגיזה היא השם המקובל לבעיה שבז'רגון הרפואי נקראת פעילות יתר של שלפוחית השתן.

הסימפטומים של שלפוחית רגיזה הם תדירות מוגברת של צורך במתן שתן (יותר מפעם בשעתיים וכולל התעוררויות רבות במהלך הלילה) וקושי להתאפק עד כדי בריחת שתן. חשוב לציין כי ישנן סיבות רבות לשלפוחית רגיזה, וביניהן פגיעה עצבית, בעיה הקשורה לשרירי מערכת השתן או מחלה כרונית שאחד מהסימפטומים שלה הוא פגיעה במערכת השתן.

גורמים נוספים לבריחת שתן בדחיפות או דליפת שתן במאמץ

בנוסף לכל הסיבות והגורמים הנ"ל, גם להרגלים תזונתיים ולתרופות עלולה להיות השפעה מזיקה על מתן השתן.

משקאות אלכוהוליים, מוגזים, כאלה המכילים קפאין וכן מיצים חמוצים גורמים לגירוי יתר של השלפוחית. גם למאכלים חריפים השפעה דומה, וישנן גם תרופות אשר נחשבות למעודדות מתן שתן (ובפרט כאלה נגד יתר לחץ דם ואי ספיקת לב).

בהתאם מומלץ לנשים הסובלות מבריחת שתן על סוגיה השונים לצמצם את צריכת המזונות והמשקאות הנ"ל ולהיות מודעות להשפעת התרופות על מערכת השתן.

בכל מקרה חשוב להדגיש כי לא משנה מהי הסיבה לדליפת שתן, אבחון מדויק יוביל לאיתור הטיפול המיטבי – וכיום ניתן לצמצם את התופעה המתסכלת והמביכה במידה משמעותית מאוד ואף להעלים אותה לחלוטין.